Timetable

Spring Term 2017: Monday 9th January – Sunday 2nd April 2017 (Half Term: Monday 13th February – Sunday 19th February)

Bingham Dance Basement, Cirencester – Miss Laura

TIME
04:00 – 04:30pm
04:30 – 05:00pm
05:00 – 05:30pm
05:30 – 06:00pm
06:00 – 06:30pm
06:30 – 07:00pm
07:00 – 07:30pm
07:30 – 08:00pm

CLASS
Tap (Grade 3)
Modern (Grade 4)
Ballet (Grade 4)
Limbering(Intermediate)
Street Dance (Girls 11+)
Tap (Grade 4)
Ballet (Grade 5)
Modern (Grade 5)

South Cerney Village Hall, South Cerney – Miss Alice


TIME
4:00 – 4:30pm
4:30 – 5:00pm
5:00 – 5:30pm
5:30 – 6:00pm
6:00 – 6:30pm
6:30 – 7:00pm
7:00 – 7:30pm
7:30 – 08:15pm


CLASS
Prima Bears (Ballet 2-4 years)
Tap (Primary)
Ballet (Primary)
Tap (Grade 1 Exam)
Street Dance (5-10yrs)
Musical Theatre (5-10yrs)
Street Dance (5-10yrs)
Adult (CCDA Harmony)

Bingham Dance Basement, Cirencester


TIME
3:45 – 4:15pm
4:15 – 4:45pm
4:45 – 5:15pm
5:15 – 5:45pm
5:45 – 6:15pm
6:15 – 7:00pm
7:00 – 7:45pm
7:45 – 8:30pm

CLASS
Street Dance (3-6 Years)
Cheerleading (Beginners)
Musical Theatre (3-6 Years)
Musical Theatre (7-11 Years)
Cheerleading (Introductory)
Cheerleading (Primary)
Cheerleading (Secondary)
Jazz (Girls Freestyle 12-16 years old)
TEACHER
Miss Lauren
Miss Lauren
Miss Lauren
Miss Lauren
Miss Lauren
Miss Lauren
Miss Lauren
Miss Lauren

Bingham Dance Basement, Cirencester  – Miss Katherine & Miss Camilla


TIME
4:30 – 5:15pm
5:15 – 6:00pm
6:00 – 7:00pm
7:00 – 7:30pm
7:30 – 8:30pm
8:30 – 9:15pm

CLASS
Contemporary (Grade 2/3)
Competition (Intermediate)
Competition (Seniors B)
Modern (Inter  Foundation)
Ballet (Senior A & B & Pointe)
Modern (Advanced 1)

Bingham Hall, Cirencester  – Miss Alice (Armoury) & Miss Katherine (Gym)


TIME
4:00 – 4:30pm
4:30 – 5:00pm
5:00 – 5:45pm
5:45 – 6:30pm
5:45 – 6:30pm
6:30 – 7:00pm
7:00 – 7:30pm
7:30 – 8:00pm
8:00 – 8:45pm
8:45 – 9:30pm

CLASS
Competition (Pre-Junior)
Contemporary Dance (Grade 1)
Competition (Junior)
Ballet (Billy Elliot Boys)
Musical Theatre Class (11-15 years)
Boys Class
Musical Theatre Exam Class
Tap (Grade 5)
Tap (Grade 6)
Adult Tap
ROOM
GYM
GYM
GYM
GYM
ARMOURY
ARMOURY
ARMOURY
ARMOURY
ARMOURY
ARMOURY

Fenton’s (From 23rd Feb), South Cerney – Miss Lauren


TIME
3:30 – 4:00pm
4:00 – 4:30pm
4:30 – 5:00pm
5:00 – 5:45pm
5:45 – 6:30pm
6:30 – 7:15pm
7:15 – 8:15pm
8:15 – 9:00pm

CLASS
Acrobatic Dance (Mini’s)
Events Performance Group
Cheerleading Competition (Sparks)
Street Dance (Teens)
Acrobatics (Mixed Age)
Cheerleading Competition (Ignites)
Cheerleading Competition (Flames)
Cheerleading Competition (Pom)

Stratton Village Hall, Cirencester  – Miss Amy M


TIME
3:30 – 4:00pm
4:00 – 4.30pm
4:30 – 5:00pm
5:00 – 5:30pm
5:30 – 6:00pm
6:00 – 6:30pm
6:30 – 7:00pm
7:00 – 7:30pm

CLASS
Mini Shapes Jazz (3 – 6 Years)
Ballet (Primary Improvers)
Modern (Grade 1)
Ballet (Grade 1)
Modern (Grade 2)
Ballet (Grade 2)
Modern (Grade 3)
Ballet (Grade 3)

Bingham Dance Basement, Cirencester  – Miss Hayley


TIME
4:00 – 4.30pm
4:30 – 5:00pm
5:00 – 5:30pm
5:30 – 6:00pm
6:00 – 6:30pm
6:30 – 7:00pm

CLASS
Private Lesson
Private Lesson
Pointe Work (Beginners)
Ballet (Grade 6)
Modern (Grade 6)
Tap (Advanced 2)

Cotswold Leisure Centre, Cirencester


TIME
09:00 – 9:30am
09:30 – 10:00am
10:00 – 10:30am
10:30 – 11:00am
11:00 –  11:30am
11:30 –  12:00pm
12:00 – 12:30pm
12:30 – 13:00pm
13:00 – 13:30pm
13:30 – 14:00pm


CLASS – Dance Studio, Leisure Centre – Miss Alice
Prima Bears (Ballet 2-4 years)
Ballet (Pre-Primary)
Tap (Primary)
Modern (Grade 1)
Ballet (Primary)
Tap (Grade 1)
Ballet (Grade 1)
Modern (Grade 2)
Tap (Grade 2)
Ballet (Grade 2)

Bingham Dance Basement, Cirencester – Miss Katherine


TIME
09:00 – 9:30am
09:30 – 10:00am
10:00 – 10:30am
10:30 – 11:00am
11:00 –  11:30am
11:30 –  12:00pm
12:00 – 12:30pm
12:30 – 13:00pm
13:00 – 13:30pm
13:30 – 14:00pm
14:00 – 14:30pm
14:30 – 15:00pm
15:00 – 15:30pm

CLASS
Modern (Grade 3)
Ballet (Grade 3)
Modern (Grade 4)
Ballet (Grade 4)
Jazz (Bronze)
Modern (Grade 5)
Ballet (Grade 5)
Pointe Work (Improvers)
Jazz (Silver)
Modern (Grade 6)
Ballet (Grade 6)
Jazz (Gold)
Progressing Technique (Inter)

Cirencester Leisure Centre – Ground Floor Squash Court 3 – Miss Caley


TIME
9:00 – 9:30am
9:30 – 10:00am
10:00 – 10:30am
10:30 – 11:00am
11:00 – 11:30am

CLASS
Modern (Primary)
Cheerleading (Minis 3-6 years)
Jazz (Juniors 7-11 years)
Limbering (Juniors 7-11 years)
Cheerleading (Juniors and Minis)

Bingham Hall – Rifle Range, Cirencester – Miss Alice


TIME
2:30 – 3:00pm
3:00 – 3:30pm

CLASS
Competition (Ballet)
Competition (CCDA Harmony)

Bingham Hall, Cirencester


TIME
10:00 – 10:45am
10:45 – 11:30am
11:30 – 12:00pm
12:00 – 12:45pm
12:45 – 1:30pm

CLASS – Gym – Miss Katherine
Limbering & Technique (Senior)
Ballet & Pointe (Snr)
Modern (Inter Foundation)
Modern (Adv1)
Competition (All England)

TIME
09:30 – 10:00am
10:00 – 10:30am
10:30 – 11:00am
11:00 – 11:30am
11:30 – 12:00pm
12:00 – 12:45pm
12:45 – 1:30pm
CLASS – Dance Basement – Miss Hayley
Tap (Advanced 2)
Tap (Grade 4)
Tap (Grade 3)
Tap (Grade 2)
Privates
Privates
Privates

To download or print the full timetable please click here.