Autumn 2018 Timetable

To download or print the full timetable please click here.

If you are having trouble reading the timetable, please filter by venue, by clicking on the venue name.

October 15, 2018 - October 21, 2018

Class

Monday (October 15, 2018)
Fentons - South Cerney 3:45 pm - 4:15 pm Prima Bears (Ballet 2-4 yrs) - with Miss Eleanor
Fentons - South Cerney 4:15 pm - 4:45 pm Modern (Primary) - with Miss Eleanor
Dance Basement - Bingham Hall 4:15 pm - 4:45 pm Modern (Boys Only) - with Miss Laura
Fentons - South Cerney 4:45 pm - 5:15 pm Ballet (Pre-Primary) - with Miss Eleanor
Dance Basement - Bingham Hall 4:45 pm - 5:15 pm Ballet (Grade 4) - with Miss Laura
Fentons - South Cerney 5:15 pm - 5:45 pm Ballet (Primary) - with Miss Eleanor
Dance Basement - Bingham Hall 5:15 pm - 5:45 pm Tap (Grade 3) - with Miss Laura
Fentons - South Cerney 5:45 pm - 6:15 pm Musical theatre (5-11 yrs) - with Miss Lauren
Dance Basement - Bingham Hall 5:45 pm - 6:15 pm Modern (Grade 4) - with Miss Laura
Fentons - South Cerney 6:15 pm - 6:45 pm Street Dance (Boys & Girls 5-11 Yrs) - with Miss Lauren
Dance Basement - Bingham Hall 6:15 pm - 6:45 pm Street Dance (12-18 yrs) - with Miss Laura
Dance Basement - Bingham Hall 6:45 pm - 7:15 pm Tap (Grade 5) - with Miss Laura
Fentons - South Cerney 6:45 pm - 7:30 pm Acrobatic Dance (Mixed) - with Miss Lauren
Dance Basement - Bingham Hall 7:15 pm - 7:45 pm Modern (Grade 5) - with Miss Laura
Dance Basement - Bingham Hall 7:45 pm - 8:15 pm Tap (Grade 4) - with Miss Laura
Fentons - South Cerney 8:15 pm - 8:45 pm Cheerleading (Stunt & Urban) - with Miss Lauren
Dance Basement - Bingham Hall 8:15 pm - 9:00 pm Modern (Grade 6) - with Miss Laura
Dance Basement - Bingham Hall 9:00 pm - 9:30 pm Ballet (Grade 5) - with Miss Laura
Tuesday (October 16, 2018)
Dance Basement - Bingham Hall 3:45 pm - 4:15 pm Prima Bears (Ballet 2-4 Years) - with Miss Verity
Dance Basement - Bingham Hall 4:15 pm - 4:45 pm Street Dance (Boys & Girls 3-5 Years) - with Miss Verity
Dance Basement - Bingham Hall 4:45 pm - 5:15 pm Cheerleading: A (4-6 yrs) - with Miss Lauren
Dance Basement - Bingham Hall 5:15 pm - 5:45 pm Street Dance (Boys & Girls 6-9 Yrs) - with Miss Lauren
Dance Basement - Bingham Hall 5:45 pm - 6:15 pm Cheerleading: B (7-9 yrs) - with Miss Lauren
Dance Basement - Bingham Hall 6:15 pm - 6:45 pm Musical Theatre (5-11 yrs) - with Miss Lauren
Dance Basement - Bingham Hall 6:45 pm - 7:30 pm Musical Theatre (12-18 yrs) - with Miss Lauren
Dance Basement - Bingham Hall 7:30 pm - 8:15 pm Cheerleading: C (9-12 yrs) - with Miss Lauren
Wednesday (October 17, 2018)
Dance Basement - Bingham Hall 3:45 pm - 4:15 pm Ballet (Pre-Primary) - with Miss Laura
Dance Basement - Bingham Hall 4:15 pm - 4:45 pm Competition (Pre-Junior) - with Miss Laura
Dance Basement - Bingham Hall 4:45 pm - 5:15 pm Ballet (Grade 3) - with Miss Laura
Dance Basement - Bingham Hall 5:15 pm - 5:45 pm Limbering (Mixed) - with Miss Laura
Dance Basement - Bingham Hall 5:45 pm - 6:15 pm Contemporary (Grade 1) - with Miss Laura
Dance Basement - Bingham Hall 6:15 pm - 6:45 pm Kicks, Turns & Jumps - with Miss Laura
Dance Basement - Bingham Hall 6:45 pm - 7:15 pm Pointe Work (Improvers) - with Miss Laura
Dance Basement - Bingham Hall 7:15 pm - 8:00 pm Contemporary (Grades 3) - with Miss Laura
Dance Basement - Bingham Hall 8:00 pm - 8:30 pm Ballet (Grade 6) - with Miss Laura
Dance Basement - Bingham Hall 8:15 pm - 9:00 pm Tap (Grade 5) - with Miss Laura
Dance Basement - Bingham Hall 8:30 pm - 9:15 pm Tap (Advanced 1) - with Miss Laura
Thursday (October 18, 2018)
Gym - Bingham Hall 3:45 pm - 4:15 pm Modern (Grade 1) - with Miss Katherine
Dance Basement - Bingham Hall 3:45 pm - 4:15 pm Tap (Primary) - with Miss Eleanor
Fentons - South Cerney 4:00 pm - 4:30 pm Street Dance (Boys & Girls 5-11 yrs) - with Miss Lauren
Dance Basement - Bingham Hall 4:15 pm - 4:45 pm Ballet (Primary - Exam Class) - with Miss Eleanor
Gym - Bingham Hall 4:15 pm - 4:45 pm Ballet (Grade 1 - Exam Class) - with Miss Katherine
Fentons - South Cerney 4:30 pm - 5:00 pm Acrobatic Dance (Minis) - with Miss Lauren
Dance Basement - Bingham Hall 4:45 pm - 5:15 pm Contemporary (Beginners) - with Miss Eleanor
Gym - Bingham Hall 4:45 pm - 5:15 pm Ballet (Billy Elliot Boys) - with Miss Katherine
Fentons - South Cerney 5:00 pm - 5:30 pm Cheerleading Competition SPARKS - with Miss Lauren
Armoury - Bingham Hall 5:15 pm - 5:45 pm Tap (Grade 1) - with Miss Eleanor
Gym - Bingham Hall 5:15 pm - 5:45 pm Modern (Intermediate) - with Miss Katherine
Fentons - South Cerney 5:30 pm - 6:15 pm Acrobatic Dance (Intermediate) - with Miss Lauren
Gym - Bingham Hall 5:45 pm - 6:30 pm Competition Group (Senior) - with Miss Katherine
Armoury - Bingham Hall 5:45 pm - 6:15 pm Modern (Grade 2) - with Miss Eleanor
Armoury - Bingham Hall 6:15 pm - 6:45 pm Tap (Grade 2) - with Miss Eleanor