Timetable

Spring Term 2018: Saturday 6th January – Saturday 24th March 2018 (Half Term: 12th – 18th February)

Bingham Dance Basement, Cirencester – Miss Laura

TIME
03:45 – 04:15pm
04:15 – 04:45pm
04:45 – 05:15pm
05:15 – 05:45pm
05:45 – 06:15pm
06:15 – 06:45pm
06:45 – 07:15pm
07:15 – 07:45pm
07:45 – 08:15pm
08:15 – 08:45pm
08:45 – 09:30pm

CLASS
Tap (Grade 3)
Modern (Grade 4)
Ballet (Grade 4)
Tap (Grade 4)
Modern (Grade 5)
Ballet (Grade 5)
Street Dance (12 – 18yrs)
Modern (Grade 6)
Ballet (Grade 6)
Tap (Grade 6)
Tap (Intermediate)

Fenton’s Community Centre, South Cerney – Miss Lauren


TIME
4:00 – 4:30pm
4:30 – 5:00pm
5:00 – 5:30pm
5:30 – 6:00pm
6:00 – 6:30pm
6:30 – 7:00pm
7:00 – 7:30pm
7:30 – 8:00pm
8:30 – 9:00pm
9:00 – 9:30pm


CLASS
Prima Bears (Ballet 2-4 yrs)
Ballet (Pre-Primary)
Tap (Under 8s)
Ballet (Primary)
Acrobatic Dance (Juniors)
Street Dance (5-7 yrs)
Musical Theatre (5-11 yrs)
Street Dance (8-11 yrs)
Cheerleading Display Stunt
Jazz Girls Freestyle (12-18yrs)

Bingham Dance Basement, Cirencester


TIME
3:45 – 4:15pm
4:15 – 4:45pm
4:45 – 5:15pm
5:15 – 5:45pm
5:45 – 6:15pm
6:15 – 6:45pm
6:45 – 7:30pm
7:30 – 8:15pm

CLASS

Street Dance (3-6 Years)
Cheerleading A (3-6 yrs)
Musical Theatre (3-6 yrs)
Street Dance (7-11 yrs)
Cheerleading B (7-9 yrs)
Musical Theatre (7-11 yrs)
Musical Theatre (12-18 yrs)
Cheerleading C (9-12 yrs)

TEACHER
Miss Lauren
Miss Lauren
Miss Lauren
Miss Lauren
Miss Lauren
Miss Lauren
Miss Lauren
Miss Lauren

Bingham Dance Basement, Cirencester  – Miss Katherine & Miss Camilla


TIME
4:00 – 4:30pm
4:30 – 5:00pm
5:00 – 5:30pm
5:30 – 6:15pm
6:15 – 7:15pm
7:15 – 7:45pm
7:45 – 8:30pm
8:30 – 9:15pm

CLASS
Contemporary (Grade 1)
Limbering (Mixed)
Kicks, Turns, Jumps
Contemporary (Grade 3)
Competition (Senior B)
Modern (Grade 6)
Ballet (Seniors & Pointe)
Modern (Intermediate)

Bingham Hall, Cirencester  -Miss Eleanor (Armoury) & Miss Katherine (Gym)


TIME
4:00 – 4:30pm
4:30 – 5:00pm
5:00 – 5:45pm
5:45 – 6:30pm
5:00 – 5:30pm
5:30 – 6:00pm
6:00 – 6:30pm
6:30 – 7:00pm
7:00 – 7:30pm
7:30 – 8:00pm
8:00 – 8:45pm

CLASS
Competition (Pre-Junior)
Competition (Pre-Jun/Jun)
Competition (Junior)
Ballet (Billy Elliot Boys)
Tap (Grade 1)
Tap (Primary)
Tap (Grade 2)
Boys Class
Tap (Grade 3)
Tap (Grade 6)
Adult Tap
ROOM
GYM
GYM
GYM
GYM
ARMOURY
ARMOURY
ARMOURY
ARMOURY
ARMOURY
ARMOURY
ARMOURY

Fenton’s Community Centre, South Cerney – Miss Lauren


TIME
4:00 – 4:30pm
4:30 – 5:15pm
5:15 – 5:45pm
5:45 – 6:30pm
6:30 – 7:15pm
7:15 – 8:00pm
8:00 – 8:45pm
8:45 – 9:30pm

CLASS
Acrobatic Dance (Mini’s)
Acrobatic Dance (Seniors/Mixed)
Cheerleading Competition (Sparks)
Cheerleading D (12+ yrs)
Acrobatic Dance (Junior/Mixed)
Cheerleading Competition (Ignites)
Cheerleading Competition (Flames)
Cheerleading Competition (Pom)

Stratton Village Hall, Cirencester  – Miss Caley


TIME
3:30 – 4:00pm
4:00 – 4.30pm
4:30 – 5:00pm
5:00 – 5:30pm
5:30 – 6:00pm
6:00 – 6:30pm
6:30 – 7:00pm
7:00 – 7:30pm

CLASS
Mini Shapes (Primary Modern)
Ballet (Primary Improvers)
Modern (Grade 1)
Ballet (Grade 1)
Modern (Grade 2)
Ballet (Grade 2)
Modern (Grade 3)
Ballet (Grade 3)

Bingham Dance Basement, Cirencester  – Miss Camilla


TIME
3:45 – 4:15pm
4:15 – 4.45pm
4:45 – 5:15pm
5:15 – 5:45pm
5:45 – 6:15pm
6:15 – 6:45pm
6:45 – 7:15pm

CLASS
Private Lesson
Private Lesson
Private Lesson
Private Lesson
Progressing Technique (Mixed)
Pointe Work (Improvers)
Contemporary (Grade 2)

Cotswold Leisure Centre, Cirencester


TIME
09:00 – 9:30am
09:30 – 10:00am
10:00 – 10:30am
10:30 – 11:00am
11:00 –  11:30am
11:30 –  12:00pm
12:00 – 12:30pm
12:30 – 13:00pm
13:00 – 13:30pm
13:30 – 14:00pm


CLASS – Dance Studio, Leisure Centre – Miss Eleanor
Prima Bears (Ballet 2-4 years)
Ballet (Pre-Primary)
Tap (Primary)
Modern (Grade 1)
Ballet (Primary)
Tap (Grade 1)
Ballet (Grade 1)
Modern (Grade 2)
Tap (Grade 2)
Ballet (Grade 2)

Bingham Dance Basement, Cirencester – Miss Katherine


TIME
09:00 – 9:30am
09:30 – 10:00am
10:00 – 10:30am
10:30 – 11:00am
11:00 –  11:30am
11:30 –  12:00pm
12:00 – 12:30pm
12:30 – 13:00pm
13:00 – 13:30pm
13:30 – 14:00pm
14:00 – 14:30pm
14:30 – 15:00pm
15:00 – 15:45pm
15:45 – 16:30pm

CLASS
Modern (Grade 3)
Ballet (Grade 3)
Modern (Grade 4)
Ballet (Grade 4)
Pointe Work (Beginners)
Progressing Technique
Jazz (Bronze)
Ballet (Grade 5)
Modern (Grade 5)
Jazz (Silver)
Jazz (Gold)
Ballet (Grade 6)
Competition (Combined)
Competition (CCDA Harmony)

Cirencester Leisure Centre – Ground Floor Squash Court 3 – Miss Caley


TIME
9:00 – 9:30am
9:30 – 10:00am
10:00 – 10:30am
10:30 – 11:00am
11:00 – 11:30am

CLASS
Modern (Primary)
Acrobatic Dance (4-7 yrs)
Jazz (Juniors 7-11 years)
Limbering (Juniors 7-11 years)
Cheerleading (Juniors and Minis)

Bingham Hall – Armoury, Cirencester – Miss Caley


TIME
2:30 – 3:15pm
3:15 – 3:45pm

CLASS
Private
STUNT Group Rehearsal

Bingham Hall, Cirencester


TIME
09:30 – 10:00am
10:00 – 10:30am
10:30 – 11:15am
11:15 – 12:00pm
12:00 – 12:45pm
12:45 –

CLASS – Gym – Miss Katherine
Modern (Intermediate)
Limbering (Seniors)
Progression Technique (Seniors)
Ballet (Senior & Pointe)
Modern (Inter Foundation)
Rehearsals / Privates

TIME
09:00 – 09:30am
09:30 – 10:00am
10:00 – 10:30am
10:30 – 11:00am
11:00 –
CLASS – Dance Basement – Miss Eleanor
Privates
Tap (Grade 4)
Tap (Grade 5)
Privates
Privates

To download or print the full timetable please click here.